Zawoja – wieś u stóp Babiogórskiego Parku Narodowego

Kiedy podróżujemy po Polsce i w tym kontekście myślimy o popularnych miejscowościach, rzadko kiedy przychodzi nam na myśl wieś. Warto jednak zwrócić uwagę na górską miejscowość, położoną na granicy Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Makowskiego, jaką jest Zawoja.

Jest ona znana z dwóch rzeczy. Pierwszą jest jej rozmiar. Przy populacji w porywach osiągającej 6,5 tysiąca mieszkańców na 18 km długości, staje się jedną z najdłuższych wsi w Polsce, już sam fakt zobaczenia tego na żywo niejedną osobę skłoniłoby do przyjazdu. Drugą przyczyną większej popularności jest to, że leżąc u podnóża Babiej Góry, jest jednym z głównych ośrodków wypadowych do Babiogórskiego Parku Narodowego, a jednocześnie jest to baza wypoczynkowa [], posiadająca różnorodne noclegi. Chociaż jest wsią, ma na swoim terenie oprócz pensjonatów i agroturystyk także hotele. Jeśli zatem jedziemy do tego rezerwatu, (a warto, bo jest co podziwiać) na 90 % trafimy do Zawoi.

Babiogórski Park Narodowy jest jednym z młodszych w naszym kraju. Powstał on w latach 50-tych XX wieku. Obejmuje swoim obszarem około 33 km kwadratowe, przy czym otulina stanowi ponad 80 km kwadratowych. Powstał z kilku powodów, co sprawia, że jest często odwiedzany. Występuje tu bardzo dobrze rozwinięty system piętrowy roślinności, a ponadto jedyne w całych Beskidach stanowisko halne. Znajdziemy tu dwa unikatowe w skali kraju gatunki roślin. Są to okrzyn jeleni oraz rogownica alpejska. Ponadto żyją tutaj jelenie, rysie, wilki i niedźwiedzie. Można tu oprócz podziwiania przyrody, skorzystać z trzech tras narciarskich oraz ośmiu ścieżek dydaktycznych. Łączna długość jedenastu szlaków to 53 kilometry.

Planując zatem wypad do parku, warto wziąć pod uwagę Babiogórski. W nim nie będziemy mieli się jak nudzić, ponadto bliskość Zawoi i tamtejszej bazy noclegowej jest dodatkowym atutem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *