Niesamowity zamek nad Dunajcem – Niedzica

Zamek w Niedzicy jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce. Należy także do najstarszych zachowanych warowni, a zawdzięcza to w dużej mierze temu, że był zamieszkany i użytkowany niemal do połowy XX wieku.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIV wieku i mówią o własności Jana i Rykolfa Berzeviczych, węgierskich żupanów. Zamek leżący na ówczesnej granicy z Węgrami był jedną z twierdz strzegących szlaku handlowego, wiodącego wzdłuż Dunajca. Kilka razy na przestrzeni dziejów przechodził z rąk do rąk, a ostatni właściciele, węgierski ród Salamonów, opuścili go w roku 1946. Niedługo potem zamek został odrestaurowany, przekształcony w Dom Pracy Twórczej dla członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a później także muzeum. W części zamku można zobaczyć, jak wyglądały dawne komnaty, w których rezydowali sprawujący władzę nad okolicznymi ziemiami szlachcice czy też podziemne lochy. Dostępne dla zwiedzających są również pokoje z wyposażeniem zachowanym od czasów ostatnich mieszkańców zamku. W części zamkowego kompleksu dostępne są pokoje gościnne, w sumie mogące pomieścić naraz 54 osoby. Część to komnaty zamku, a część mieści się w dawnej wieży strażniczej, zwaną Celnicą. W bilet do muzeum i oprowadzanie po zamku włączona jest także wozownia, gdzie zobaczyć można doskonale zachowane luksusowe pojazdy konne z początków XX wieku. W sezonie letnim ponadto otwarty dla turystów jest także spichlerz, mieszczący wystawę zabytków kultury ludowej dawnych mieszkańców Spisza. W wybudowanej w XIX wieku leśniczówce, położonej przy głównej drodze do zamku, znajduje się karczma z tradycyjnymi potrawami. Zobaczyć tu można też wiele pamiątek dawnych czasów.

W samej Niedzicy, niedaleko zamku, zobaczyć można skansen miniatur, w którym sąsiadują ze sobą warownie, kościoły i dwory regionu, w skali 1:20, leżące zarówno na terenie Polski, jak i po słowackiej stronie Pienin i Tatr. Po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego, sztucznego zbiornika tworzącego niezwykle malownicze rozlewisko, wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie, z którego do dziś zostały same mury.

Warto przyjechać tutaj na dłużej, aby poznać wszystkie atrakcje okolicy. Nie zapomnijcie także zapytać o legendę, według której w zamku w Niedzicy ukryty miał zostać testament Inków. Znalezione tu pismo węzełkowe, jeśli istniało, zaginęło bezpowrotnie, a tajemniczy skarb dalej spoczywa zatopiony w odległym jeziorze Titicaca – choć zdaniem niektórych jego część znajduje się w samym zamku lub jego okolicy.

Na turystów odwiedzających ten rejon czeka baza noclegowa w postaci przede wszystkim pensjonatów, domków i pokoi, a także gospodarstw agroturystycznych oferujących noclegi [Niedzica➧Noclegi➧Meteor]. Niedzica może też być przystankiem po drodze w Pieniny lub na Słowację. Z pewnością warto się tu zatrzymać, korzystając z okazji, aby zobaczyć niezwykły zamek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *