Licheń Stary – miejsce owiane legendami

Pielgrzymki religijne są jedną z form turystyki. Podobnie jak we wszystkich religiach, tak i w chrześcijaństwie odwiedzanie miejsc kultu jest ważnym elementem praktyki. W Polsce jednym z ważniejszych miejsc jest Licheń. Ta ogromna bazylika zajmuje pod względem wielkości siódme miejsce w Europie. Niezwykłe wrażenie robią już same żyrandole, wielkie, złocone, wykonane z kryształu. Dzwon o nazwie „Bogurodzica” umieszczony jest na 60 metrowej dzwonnicy i waży aż 15 ton. Podłoga wyłożona jest mozaiką, której wykładanie trwało wiele długich miesięcy, ale jest co podziwiać. Przepiękny ołtarz główny został tak zaprojektowany, aby gdy lepiej się przyjrzymy dostrzec wokół wizerunku Matki Bożej tekst „Bogurodzicy”.

W Licheniu znajduje się też kilka obiektów, które warto zobaczyć przy okazji pobytu w tej uroczej wsi. Jednym z nich jest stary, opuszczony wiatrak. Zachowały się w nim wszystkie urządzenia do przemiału zboża na mąkę. Niestety obecnie obowiązuje zakaz wchodzenia do środka ze względu na zły stan techniczny. Szkoda, bo to ostatni zachowany wiatrak na tym terenie. W Licheniu znajduje się piękne jezioro z czystą i ciepłą wodą. Jego wysokie brzegi otoczone są lasami. Od lat przyjeżdżają tutaj wędkarze. Wzdłuż licheńskich alejek wyłożone są wielkie kamienie, na których wykuto ważne daty dla Polski i Lichenia, a także cytaty z Biblii. Największy kamień waży 64 tony. Jest też wiele pomników upamiętniających różne wydarzenia.

Baza noclegowa w Licheniu to głównie domy pielgrzyma, niektóre bardzo komfortowe, inne tańsze, bez dodatkowych wygód i zbędnych luksusów. Każdy natomiast znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania ().

Na pewno Licheń nie jest miejscem, w którym możemy liczyć na rozrywki na miarę wielkich kurortów czy miejscowości wczasowych. Jest to miejsce bardziej dla ducha niż dla ciała. Jeśli już tutaj przyjedziemy, nie powinniśmy niczego przegapić, tym bardziej, że dużo ciekawostek poukrywanych jest między drzewami. Dobrze jest prześledzić wcześniej mapkę, którą możemy nabyć już na miejscu. Dzięki niej trafimy do wszystkich zakątków. Każdy katolik powinien chociaż raz w życiu odwiedzić Licheń. Nawet jeśli nie wierzy w cuda i objawienia, to na pewno zainteresuje go ta wspaniała świątynia. Już sam widok rozmodlonych pątników, którzy na kolanach docierają na szczyt Golgoty robi wrażenie. Tysiące ludzi po trudach podróży, czasem z bardzo odległych miejscowości, szukają tutaj pocieszenia albo tylko spokoju i wyciszenia i na pewno znajdują to za czym przyjechali.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *