Bursztyn na plaży, w morzu i w muzeum – Jantar

Jantar – to malownicza miejscowość nad Bałtykiem, położona w województwie pomorskim. Każdego roku wypoczywa tam tysiące wczasowiczów z Polski i z zagranicy. Oferuje ona bowiem wspaniałe, szerokie i rozłożyste plaże, kąpiel w orzeźwiających falach Bałtyku i mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, a także ciekawe miejsca i zabytki, które warto odwiedzić. Jest to miejscowość typowo turystyczno-noclegowa, dlatego oferta jest bardzo rozbudowana i różnorodna, aby każdy turysta bez względu na objętość portfela mógł znaleźć dla siebie dobrą kwaterę noclegową.

W Jantarze, w sezonie letnim panuje prawdziwie wakacyjny klimat, po sezonie oraz jesienią ruch turystyczny jest mniejszy, ale na plażach dalej można spotkać mnóstwo spacerowiczów, którzy korzystają ze zdrowotnego wpływu jodowanego powietrza. Jak powszechnie wiadomo, to właśnie jesienią najlepiej wyjechać nad morze, jeśli chcemy skorzystać z leczniczego powietrza. Poza tym, po sezonie, czyli w podczas jesiennych miesięcy, Jantar kusi swoim niezwykłym urokiem. Jest tutaj spokojniej i bardziej kameralnie. Co prawda spada możliwość skorzystania z kąpieli w Bałtyku, ale można dalej wylegiwać się na plaży i spacerować. Nie bez znaczenia jest także fakt, ze w tym czasie ceny są dużo niższe, można więc nieco zaoszczędzić.

Słowo „jantar” oznacza w języku litewskim „złocisty bursztyn”, dlatego też stworzono tu Muzeum Bursztynu, które niestety czynne jest tylko w sezonie, ponieważ mieści się w budynku szkoły podstawowej i zlokalizowane jest na ulicy Rybackiej 66. Podzielone jest na 4 działy: historii miejscowości Jantar, szkoły, bursztynu i bursztynnictwa oraz dział Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu (organizowanych w Jantarze od 1999 r.).

W muzeum można oczywiście podziwiać niesamowite okazy kruszywa, które jest tak naprawdę żywicą kopalną najczęściej drzew iglastych. Ta organiczna substancja jest wspaniałą pamiątką z wakacji nad Morzem Bałtyckim. Warto więc spędzając tutaj urlop albo wakacje, zakupić bransoletkę, kolczyki albo chociaż mały wisiorek. Najlepiej jednak samodzielnie wybrać się na spacer po plaży i poszukać tych skarbów. Największe szanse są po sztormie, ponieważ wtedy morze wyrzuca z siebie najróżniejsze rzeczy, a między innymi złociste kawałeczki, które są jednym z symboli tego regionu.

2 Comments

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *